Aksaray Patent uzmanlarınca hazırlanan, Faydalı model sorgulama, online faydalı model sorgulama kaynaklarını, uluslararası faydalı model sorgulama yapabileceğiniz web sayfaları aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Faydalı Model sorgulama ve araştırma işlemleri Üç şekilde yapılmaktadır.  Bunlar;

1. TÜRKPATENT ÖN FAYDALI MODEL ARAŞTIRMA

Öncelikle belirtmek gerekir ki; faydalı model ile patentin en temel kriterleri yenilik unsurlarına sahip olmasıdır. Dolayısıyla patent ile faydalı model araştırma ve değerlendirme kriterleri aynıdır.
Türk Patent ve Kurumu’ dan faydalı model ön araştırma ücretini ödemek koşuyla buluşla ilgili TÜRKPATENT’ den araştırma istenmektedir. TÜRKPATENT hem ulusal hem de uluslararası veritabanlarının varsa aynı veya benzer patent/faydalı model yazılı olarak göndermektedir. Ancak bunların gönderirken faydalı modelin tescil edilip edilmeyeceği yönünde bir görüş bildirmez. Burada temel amaç  önceki tescilli buluşlarla geliştirdiğiniz teknoloji, buluş, faydalı modelin arasında karşılaştırma yaparak özellikle yenilik unsurlarının var olup olmadığı, özellikle istemler bölümünde korunması talep edilen yenilik unsurlarının neler olacağının tespitine fayda sağlamaktadır.

Yine şayet geliştirdiğiniz buluşun  bütünü veya  yenilik unsuru  içeren kısmının, gelen araştırma raporunda  bir başkası adına koruma altında olması halinde en azından başvuru maliyetleri  ve en önemlisi buluşun ürüne dönüşmesi, pazarlama ve sonradan olası hukuki süreçlerden kaynaklı telafisi güç maddi ve manevi kayıplarınızı baştan önlemiş olursunuz.

2. PATENT FİRMA VE UZMANLARINDAN ÖN ARAŞTIRMA TALEBİ

Buluşun yeni olup olmadığı, koruma talep edilecek fonksiyonel özelliklerinin önceden bir başkası adına tescil ve koruma altında olup olmadığının araştırmasını isteyebilirsiniz.

Ancak patent firma ve danışmanları da tıpkı TÜRKPATENT gibi, önceden üçüncü taraflara adına aynı/benzer buluş dokümanlarını müvekkillerine sunmaktadır. Patentin kesin tescil edilip edilmeyeceği yönünden kesin kanaat bildirilmez ama mevcut önceki buluşlarla geliştirdiğiniz faydalı model ile karşılaştırma yaparak görüş ve öneri sunmaktadır.

Dahası sadece önceki patent tescilleri değil, diğer yasal mevzuatlar vb. bir çok unsur patentin hem başvuru hem de başvuru sonrasını olası hukuki süreçler için önemli olduğu gözetilerek kesin kanaat söylenmemektedir.

Aksaray Patent ‘ in detaylı açıkladığı  Patent Başvurusu Nasıl Yapılır başlıklı yazımızı, oldukça yararlı olabilecek Patent Araştırma ve Patent sorgulama Nedir Nasıl Yapılmalı yazılarımızı ve Faydalı Model Başvuru ve Tescil yazılarımızı mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

 

3. ÜCRETSİZ FAYDALI MODEL SORGULAMA

Aşağıda ayrıntılı olarak verdiğimiz ulusal ve uluslararası önceden tescilli patent ve buluşların olduğu kaynaklardan kendiniz de  ücretsiz patent/faydalı model sorgulama yapabilirsiniz. Ancak burada önemli olan faydalı model sorgulamanın nasıl yapılması ve tespit edilen önceki patentlerle sonraki başvuru yapılacak olan faydalı model arasındaki farklılıkların tespit edilmesi oldukça önemlidir.

Bu konudaki ayrıntılar aşağıda ayrıca anlatılmaktadır.