Tasarım Nedir; Sınai Mülkiyet Kanunu’ nun (SMK) 55(1) Madde hükmünce; ürünün bütünü veya  herhangi bir parçasının ya da üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim, renk, malzeme veya yüzey dokusu gibi özelliklerinden kaynaklanan görünümüne tasarım denir. Kısaca, tasarım iki boyutlu veya üç boyutlu ürünlerin bütünü veya parçasıyla ilgili görünüm olarak tarif edilmektedir. 

Tasarım tanımı kapsamına girmeyen çok az özellik bulunmaktadır. Ürünlerin görünümüyle ilgisi olmayan koku, ses, tat gibi grafiksel olarak belirtilemeyen özellikler ile ürünlerin işlevleri tasarım tanımı kapsamına girmemektedir.

Ayrıca, standart siyah-beyaz karakterler kullanılarak oluşturulan sözcük dizileri de tasarım olarak kabul edilmez. Ancak, sözcük dizileri şekilsel unsur veya farklı karakterler içeriyorsa logo/grafik sembol veya desen olarak korunabilir.

Aksaray Patent Yurtdışı Tasarım başvuruları için Yurtdışı Tasarım Tescil başlıklı yazımızı incelemesini öneriyoruz.


Her biri yeni bir fikir ürünü olan bu tasarımların yasal bir zeminde koruma altına alınması sahibine önemli kazanımlar sağlamaktadır. 

Tasarım tescil yoluyla elde edilen koruma ile  tasarım hakkı, sahibine bilgisi, izni ve rızası olmaksızın başkaları tarafından tasarımın ticari amaçla kullanımını engelleme hakkı verdiğinden, hem yapılan yatırımların hem de markalaşmaya katkısı  nedeniyle  geri dönüşümü oldukça değerli olmaktadır. 

Aksi takdirde,  büyük emek ve maliyetler geliştirilen özgün ve yeni tasarımlar, fikir hırsızlığı, kopyalama ve taklit gibi tehditlerle karşı karşıya kalacak ve bu nedenden ötürü tasarım sahipleri ticari anlamda büyük kayıplara uğrayacaktır. 

Aksaray Patent ‘ in detaylı açıkladığı  Tasarım Tescil sayfamızı, oldukça yararlı olabilecek Tasarım Tescil Sorgulama ve Tasarım Tescil Ücretleri sayfalarımızı mutlaka incelemenizi öneriyoruz.


Tasarımlar sadece Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Tasarımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte ve  tasarımların korunmasına ilişkin başvuru ve tescil işlemlerini 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile bu Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelik esasları çerçevesinde yürütmektedir.

Aksaray Patent iştiraki olduğu, Türk Patent ve Marka Kurumu vekil firma kaydı olan Etkin Patent aracılığıyla müvekkillere tasarım tescil başvuru ve tescil işlemlerinde hizmet vermektedir.